Dějiny umění se na počátku 20. století hodně změnily. První světová válka ovlivnila tento přechod a změnila proces vývoje. Protože mnoho umělců se v době války snažilo vyjádřit své pocity jiným způsobem.
Raný kubismus můžeme najít v dílech Paula Cézanna a jeho zjednodušeném pohledu na přírodu v jeho umění.
Paul Cézanne
Cézanne svým uměním ovlivnil Picassa i Braqua a otevřel cestu k rozvoji kubismu. Picassovo dílo Avignonské slečny (Les Demoiselles d’Avignon) otevřelo novou stránku kubismu a stalo se základním kamenem první revoluce v umění 20. století.
Obrazy vytvořené v letech 1906-07 jsou prý prvními znaky “kubistické myšlenky”.
Picasso byl rozhodně ohromen a ovlivněn obrazem Paula Cézanna Koupající se ženy před stanem, a to kompozicí námětu a perspektivou použitou v díle.
Tento přístup pak použil v již zmíněném obraze Avignonské slečny, když vytvořil odlišnou perspektivu pomocí trojrozměrných ženských aktů a dvojrozměrného prostoru včetně ornamentů v místnosti.
Georges Braque
Když navíc Guillaume Apollinaire (1880-1918) seznámil Picassa s Georgesem Braquem, který již v roce 1907 ohromil dílem Avignonské slečny (Les Demoiselles d’Avignon), doplnil kubismus své přední představitele. Rané přátelství ovlivnilo Braquea k vytvoření obrazu Velký akt v roce 1908.
Zatímco v roce 1910 převzali vedení v dějinách kubismu přední umělci, kubističtí umělci se rozdělili do dvou skupin nazvaných galerijní kubisté (Braque a Picasso), které stály proti salonním kubistům (Robert Delaunay, Henri Le Fauconnier, Albert Gleizes a Jean Metzinger).
K tomuto rozdělení došlo, když Picasso odmítl vystavovat svá díla v salonech a Braque jeho rozhodnutí následoval.
Ranní éru kubismu (1906/1907-09) zdiskreditovali tito dva malíři, kteří změnili primární téma v uměleckých dílech, neboť již nenapodobovali přírodu, ale vytvořili vlastní realitu.
Navázala na analytický kubismus formovaný Picassem a Braquem.
Jejich motivy zobrazují nejen různé perspektivy současně, ale jsou také fragmentovány do menších forem, díky čemuž se stávají kulisami fyzického celku.
Se začátkem první světové války se však situace umělců velmi změnila. Mnozí umělci byli v té době ještě mladí a většinou narukovali do armády. Komunikace mezi nimi se narušila a kubismus jako samostatný umělecký styl se ve zmatku první světové války ztratil.
Autor: Emre Kagitci DailyArt magazine
Překlad: Janka Girgošková