Stará Praha Andílek, v dobrém stavu
Historie smíchovské porcelánky
Pražská továrna na porcelán vznikla podobně jako porcelánky v Dalovicích a Staré Roli ze starobylé manufaktury na kameninové zboží, která byla založena již 1791 společností čtyř pražských měšťanů: Janem V. Kunerlem, Josefem Langem, Karlem Kunerlem a Josefem Hüblem a která stávala na Novém městě pražském, na rohu ulice Blátivé a Florence.
Dobrý materiál i elegantní forma výrobků odpovídala slohovému pojetí empirového klasicismu. Solidnost zpracování a v neposlední řadě i vysoká úroveň malířské výzdoby malíře Františka Haidricha z Jablonce a jeho dvou synů Františka mladšího a Jana dosahuje výše maleb dekoratérů porcelánky vídeňské. Tato úroveň zpracování napomáhala odbytu a udržovala výrobu skoro po padesát let i za rostoucí konkurence modernějšího a praktičtějšího porcelánu.
Od roku 1841 sídlila továrna v nových budovách na Smíchově, na nároží ulic Přemyslovy a Komenského. Výroba se podstatně rozšiřovala a zdokonalovala. Čtyři roky nato se stal hlavním modelérem teprve 26 letý sochař Arnošt Popp, žák slavného Ludvíka Schwanthalera.
Proměna vkusu, která přišla v 70.letech 19.století, jež na místo romantického rokoka nastolila estetiku novorenesanční, nevyžadující porcelánové plastiky a vystačující s užitkovým nádobím, podlomila aktivitu a prosperitu podniku. Arnošt Popp odchází na Akademii výtvarných umění a továrna nepotřebuje hledat za něj náhradu.
Za ztížených existenčních podmínek se továrna r. 1896 stěhuje ze Smíchova do Radlic. Zde vegetuje až do roku 1910, kdy definitivně zaniká.
Víc podrobností o porcelánce se dočtete v samostatném článku na blogu >>>ZDE<<<
-
- Stará Praha
- Andílek
- porcelán biskvit