Prsten ze zlata o ryzosti 520/1000 s kameny – dvěma diamanty a jedním pravděpodobně syntetickým smaragdem uprostřed zasazenými ve zlatě o ryzosti 585/1000
Zlato
Chemická značka Au, latinsky aurum je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku se používalo pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako platidlo. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněno pro jeho nízký přechodový odpor a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.
Šperky, pozlacování
Zlato se používá zejména k výrobě šperků a to ve formě slitin se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem či niklem). Samotné ryzí zlato je příliš měkké a šperky z něj zhotovené by se nehodily pro praktické použití.
Příměsi palladia a niklu navíc zbarvují vzniklou slitinu – vzniká tak v současné době dosti módní bílé zlato (jako “bílé zlato” se dříve přeneseně označoval např. porcelán, cukr či sůl). Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato je 24karátové).
Výroba a dovoz šperků a výrobků ze zlata podléhá puncovnímu zákonu. Šperky a produkty, jak nové, tak i staré určené k prodeji jsou opatřené puncem. Punc je pro každou ryzost jiný.
Syntetické kameny
mají identické chemické složení jako přírodní kameny, ale vznikají umělě v laboratoři. Tyto kameny mají oproti přírodním kamenům stejné nebo dokonalejší vlastnosti, neobsahují různé nedostatky, prasklinky, inkluze apod.
Výroba syntetických rubínů je známá od roku 1837. Největšího rozmachu se jí dostalo po publikování postupu výroby, tzv. “Verneuilovy metody” (1902), založené na roztavení přírodního práškového materiálu v plameni. Tato metoda byla až do konce II. světové války nejužívanějším postupem výroby krystalů.
- zlatý prsten
- diamanty a smaragd
- Au 520/1000 a Au 585/1000